Sırha

Sırha

Dün yazımda Paul Bocuse’den ve Sirha’dan biraz bahsetmiştim. Bugün Sirha nedir ve İstanbul’da ne zaman başlıyor onlardan bahsedelim.

Sirha, 1983 yılında Lyon’da “Salon des Métiers de Bouche” yani Mutfak Sektörü Fuarı ve Ticaret Fuarı olarak yapılmaya başlanmıştır. Mutfak sektörünü bir araya getirmek için yapılmıştır. Ardından “Salon international de la restauration de l’hôtellerie et de l’alimentation” (Sirha) Uluslararası Restaurant Otel ve Yiyecek Fuarı adını almıştır.

Paul Bocuse bu fuarın onur başkanı yer almıştır ve her şeyin seyircilerin önünde yapıldığı bir mutfak yarışması yapılması fikrini sunmuştur. Tarihte yapılan ilk aşçılık yarışması olacaktı. Yarışmanın adı Paul Bocuse adına Bocuse d’Or olarak isimlendirilmiştir. İlk gününden beri prestijini koruyan bir yarışmadır. Aşçılığın olimpiyatı olarak bilinir ve iki yılda bir Lyon’da düzenlenir.

Bocuse d’Or’un yanı sıra Coupe du Monde de la Pâtisserie (Dünya Pasta Kupası) ve Mondial du Pain (Dünya Ekmek Yarışması) Sirha’da yapılmaktadır.

Türkiye’de Sirha etkinliği 2013 yılında Bocuse d’Or Akademinin Mehmet Gürs ve Rudolph Van Nunen’in önderliğinde kurulmasıyla yapılmaya başlandı. Türkiye’de ilk defa Bocuse d’Or 2013 için takım gönderdi. İlk eleme geçen yıl yapıldı ve Avrupa elemesi için Gürcan Gülmez ve komisi Okan Öztürk seçildi. Ne yazık ki Avrupa elemesini geçemesek de çok önemli bir deneyim kazandık.

Bu yıl Sirha İstanbul 27 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak. Bocuse d’Or iki yılda bir düzenlendiği için bu yıl ulusal seçme yarışması olmayacak. Ama Bocuse Battle olacak. Kurulan takımlar birbirileriyle yarışıp Bocuse savaşını kazanmak için uğraşacaklar. Ayrıca Pastacılık Dünya Kupası’nın da ulusal seçmesi olmasa da bir provası olacak. Sirha’da sadece yarışmalar mı var? Hayır tabii ki de. Sektörün önde gelenleri, şefler, sektörün ne yönde ilerlediğini görebileceğiniz standlar yer alacak. Sektörel konferanslar da Sirha’da olacak.

Detaylı bilgileri http://www.sirha-istanbul.com/index.php sitesinden alabilirsiniz.

Beğen  2
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 2