Sachertorte

Sachertorte

Dünyada ölmeden önce yenilecek yiyecekler listesi hazırlasak bugün bence ilk 10’da yer alacak olan, çikolata tutkunlarının rüyalarını süsleyecek bir tatlıdan bahsedeceğim.  Çikolatalı kekin arasına kayısı marmeladı, üzerine de çikolata ganaj ile kaplanan bir pasta, Sachertore. Avusturya’nın bence gastronomiye kazandırdığı en lezzetli ürün, Sachertorte.

Franz Sacher

Franz Sacher

Peki bu Sachertorte nereden geldi diye sorarsanız, hemen anlatayım. Sachertorte’tun hikayesi bir zamanlar kapılarına dayandığımız Avusturya’nın Viyana kentinde başlıyor. Dönemin Avusturya prensi Klemens özel misafirleri için şefinden akılları baştan alacak bir tatlı yapmasını istemiştir. Fakat kaderin bir cilvesidir ki Klemens’in aşçısı hastalıktan yatağından adımını dışarı atamamaktaydı. Bu görevi yapması için mutfakta tek bir kişi kalmıştı; aşçı başının yamağı 16 yaşındaki Franz Sacher. Evet 16 yaşında aşçı yamağı olarak çalıştığı Avusturya prensinin sarayının mutfağında hem yemek pişirecekti hem de inanılmaz lezzetli bir tatlı yapacaktı. Aşçıbaşının hasta olduğunu ve onun yerine 16 yaşındaki yamağının yemek yapacağını öğrenen Klemens

Klemens von Metternich

Klemens von Metternich

Dass er mir aber keine Schand’ macht, heut’ Abend!” diye Franz Sacher’i uyardı.  Yani bu gece hiç bir utanca yer yoktu. Çünkü bu akşam onun için çok önemli misafirler davetliydi. Kendimi Franz’ın yerine koyduğumda bile sırtımdan soğuk terler akmaya başlıyor. Daha yamakken böyle bir görevin altına girmek inanın her babayiğidin harcı değildir. Franz ne kadar stres altında olursa olsun kendisine verilen görevi layığıyla başarmıştı. Klemens’in misafirleri o akşam inanılmaz lezzetli bir yemek ve tatlının tadını çıkartmışlardı. Mutfağın yamağı ona verilen görevi layığıyla yerine getirmiş ve 1832’den günümüze kadar gelen bu tatlılıyı icat etti. Sacher saraydan ayrıldığında artık bir şefti. Yamaklıktan başladığı yerde şef olarak çalışmış ve daha sonra Slovakya ve Budapeşte’de çalışmıştır. Ardından memleketine dönerek bir şarap evi açmıştır. 1907 yılında da hayata veda etmiştir.

Pasta ve tatlılarıyla ünlü Avusturya’da yenilmesi gereken yiyeceklerin arasında Sachertorte yer alıyor. Franz’ın iki oğlu vardı ve Eduard adındaki oğlu 1876 yılında Sacher Otel’i kurdu. Babasının tarifiyle üretilen bu pastayı orada satmaya başladı. Bugün orjinal tarifin sırrı hala bilinmemektedir. Aile hala bu tarifi saklamaktadır. Elimizde Sachertorte’a benzer tarifler olsa da sanırım orada yediğimizle eş değer kesinlikle olamaz. Sachertore’un üzerinden mutlaka ya “Sachertorte” veya “S” süs olarak yazılmalıdır. Yanında çırpılmış krema koyularak servis edilir. Bir gün tatilinizi Viyana’da yapmak isterseniz Viyana Opera Binası yakınlarındaki Sacher Otel’e gidip güzel bir kahveyle bu lezzetin tadına varmalısınız.

 

Bir dilim Sachertorte çırpılmış krema ile

Bir dilim Sachertorte çırpılmış krema ile

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 2