Gastronomi Bölümü İsteyenlere Tavsiyeler

Gastronomi Bölümü İsteyenlere Tavsiyeler

 

Herkese merhaba, malum tercih dönemi yaklaştı. Hatta bazı okulların mülakatları şimdiden yapıldı bile. Peki hala tercih yapmamış olanlar, gastronomi yazsam mı diyenler gelin buraya hemen.
Gastronomi bölümüne olan istek son yıllarda büyük bir oranda artmıştır. Gastronominin sadece aşçılık olmadığını önceden belirteyim. Bu bölümü bitirdiğinizde aşçı değil gastronom oluyorsunuz. Ama ben özellikle aşçılık üzerinden gastronomi bölümünü anlatayım.
Gastronominin uzaktan göründüğü gibi bir bölüm olmadığını peşinen yazayım. Çünkü sadece yemek pişirmeyi öğrenmiyorsunuz okulda. Pişirdiğiniz malzemenin nereden geldiğini, yemeğin tarihini, beslenme değerlerini, besin kimyasını, yemek fotoğrafçılığını, gastronomi yazarlığını öğreniyorsunuz. Kısaca bu bölümden mezun olunca sadece aşçı olunuyor diye bir durum yok. “Ben yemek yapmayı çok severim” diyenler, özellikle de Issız Adam’ı izleyip de gastronomi okuyayım aşçı olayım diyenlere şimdiden tavsiyem tercih listenizden gastronomi bölümünü çıkartmanızdır. Çünkü sadece yemek pişirmeyi sevmek bu meslek için yeterli değil. Çalışırken kendinizden, vaktinizden, sevdiklerinizden ödün vermeniz gerekiyor. Bayram seyranda memlekete giderim diyorsanız annenizin sizi kadir gecesinde doğurmuş olması, 1 günlük izninizin hafta sonuna gelmesini istiyorsanız da cami avlusunda doğmuş olmanız gerekiyor. Çünkü hafta sonları, bayramlar aşçıların en çok çalıştığı günlerdir. O yüzden çok şanslı olmanız gerekiyor. Günlük 10-15 saat arası çalışmaya hazırsanız, haftada 1 gün izin benim için yeterli diyorsanız, strese, sıcağa, tere, elinizin kesilmesine, kana tamam diyorsanız gelin aşçı olun derim.
Zaten en başta yazdığum gibi gastronomi bölümünü bitirdikten sonra illa aşçı olmanıza gerek yok. Bir yemek dergisinde çalışabilirsiniz, yemek stilisti olabilirsiniz, öğretmen olabilirsiniz. Benim aklıma gelmeyen bir sürü şansınız var.
Aşçılık için yahu sen naptın bu işin hiç bir olumlu yanı yok mu diyorsanız tabii ki var. Bu işi severseniz dünyanın en mutlu kişisi olursunuz. Yaptığınız yemeğin karşınızdaki insanı mutlu ediyor olması sizin en büyük motivasyonunuz olur. Manevi yönlerin yanı sıra eğer donanımlı bir şef olursanız iyi paralar kazanma ihtimaliniz çok yüksek. iyi bir şef olmak için de yazdığım yollardan geçmemiz şart. Bence en önemli artısı ise yemeğin dünyada her yerde pişiriliyor olması. Bu yüzden dünyanın her yerinde çalışabilirsiniz.
Tercih dönemindeki tüm arkadaşların mantıklı ve kendi isteklerine göre karar vermesini tavsiye ediyorum. Herhangi bir sorunuz olursa Gastro Sef’e sor bölümüne veya facebook, twitter sayfama bekliyorum.

Beğen  16
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 5