Çorba

Çorba

Havalar soğudu. İçimizi ısıtacak bir çorba hepimizi mutlu eder sanırım. Bu soğuk havalarda çorbanın hikayesini yazayım dedim. Üşürüz çorba içeriz. Hasta oluruz çorba içeriz. Oruç açmak için çorba içeriz. Çok fazla içtiysek gene çorba içeriz. Kısacası çorbayı her zaman içiyoruz sanırım. Hatta yazın bile içiyoruz soğuk olarak. Cacığı da çorba olarak sayabiliriz.

Çorbanın bu kadar çok tüketilmesinin sebebi pratik olmasıdır. En kolay şekilde yapılabilecek bir yemektir. En basit haliyle çorbasını yapmak istediğimiz yiyeceği tencereye koyup üstüne su ekleyip pişirip ezdiğimizde en kısa yoldan bir çorba elde etmiş olduk bile. Bu koyduğumuz su bir et suyu olursa da lezzetine doyum olmaz. Dünyanın her noktasında çorba içilir. Çorba büyük ihtimalle alkollü içkilerin tesadüfen bulunmasına da neden olmuştur. Arpa çorbasının belli bir vakitten sonra kafa yapmasını buna örnek gösterebiliriz. Vibrant Produce

Çorbanın ekonomik bir yiyecek olduğunu söyleyebilirim. Dünden kalan pilavı annenizin yayla çorba yapması çorbanın aile ekonominize yaptığı katkının apaçık kanıtı. İçerisine koyduğumuz ürünleri düşünürsek çorba kadar besleyici başka bir yiyecek bulmak zor.

Farşçadan dilimize geçen çorba kelimesinin anlamı “tuzlu yemek”. İngilizce “soup” kelimesi “supper” (akşam yenilen yemek) kelimesinden türemiştir. İster kahvaltıda, ister öğlen yemeğinde isterseniz hastayken için ama çorba her zaman içilen sevilen bir yemek.

souppp soup_supper

Çok fazla tarif paylaşmayı sevmiyorum. Ama çorba olunca işin içinde olunca bir istisna yapmak istedim. Kış mevsiminde her zaman tatlısını yaptığımız balkabağının çorbasının tarifini vereceğim. Yapması çok kolay ve lezzetli.

Balkabağı Çorbası

1 adet soğan

1/2 yemek kaşığı tereyağı

2 bardak tavuk veya et suyu

2 bardak su (et suyunuz yoksa 4 bardak yapınız)

1 dal taze biberiye

3 yemek kaşığı krema (istenirse)

Tuz, karabiber

Yapılışı: Gördüğünüz üzere çok az malzeme ile çok lezzetli bir çorba olacak. Soğanları küpler halinde doğrayın. Biberiyenin yapraklarını sapından ayırıp ince ince doğrayın. Kabağı da küpler halinde doğradıktan sonra bir tencerede tereyağını eritin. İçerisine soğanı ekleyin. Terlettikten sonra biberiyeyi ekleyin. Ardından kabakları ekleyin. Kabaklar biraz kenarlarından karamelize olmaya başlayınca suyu ekleyin ve kabaklar yumuşayana kadar kaynatın. Kabaklar pişince bir blendır yardımıyla ezin. Eğer çorbanız sıvı olduysa kremayı ekleyin. Fakat kremayı kaynatmamalısınız. Çorbanız kesilir. Tuzunu biberini ayarladıktan sonra servis edebilirsiniz.

600

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 1